Historia

Huta szkła powstała w Szklarskiej Porębie na zlecenie Ludwika Schaffgotscha, nazwę otrzymała od imienia jego żony - "Józefiny". Jej powstawanie nadzorował ostatni z czeskiego rodu mistrzów szklarskich Preusslerów - Franciszek Pohl. Prace nad budową zakładu rozpoczęto w marcu 1841 r., w połowie 1842 r. zaczęły pojawiać się pierwsze wyroby. Główny budynek huty z dwoma piecami topniczymi stanął na lewym brzegu rzeki Kamiennej, na prawym umieszczono tłuczkarnię, szlifiernię i magazyny. W pierwszym roku po otwarciu "Józefiny" zatrudniano już 135 robotników. W 1851 roku w Londynie, na światowej wystawie przemysłowej zostały pokazane dwa błękitno-białe, kryształowe puchary z grawerowanymi wizerunkami królowej Wiktorii i ks. Alberta. Od tego momentu wyroby szklane pochodzące ze Szklarskiej Poręby zasłynęły na świecie.

Sławę wyrobów szklanych z "Józefiny" ugruntowały kolejne wystawy światowe w Paryżu w 1867 r. i w Wiedniu w 1873 r. W tym czasie podjęto eksport luksusowych szkieł do Rosji, na Daleki Wschód i do Stanów Zjednoczonych. Huta zasłynęła z kompletów do deserów, win, likierów i wódek w stylu artdeco. Większość wyrobów charakteryzowała się delikatnym wzornictwem nawiązującym do motywów przyrodniczych. Ulubionymi motywami dekoracji były grawerowane z wielką precyzją zwierzęta, ptaki, kwiaty i owoce. 

Po wyzwoleniu "Józefina" nie zaprzestała produkcji, w okresie powojennym w hucie tworzyli wybitni artyści - twórcy szkła: Henryk Albin Tomaszewski, Jan Owsiewski, małżeństwo Reginy i Aleksandra Puchałów. W latach 1953-1955 powstały żyrandole i kinkiety, które zawisły pod sufitami Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Od 1956 r. funkcjonowała pod zmienioną nazwą jako Huta Szkła Kryształowego "Julia". Stara "Józefina" została przeniesiona do Hamburga. Produkcja huty "Julia" została zatrzymana po prywatyzacji na początku lat dziewięćdziesiątych XX w.

W 1930 r. Szklarska Poręba otrzymała swój herb mówiący o jej przeszłości, a który obowiązuje do dziś. W górnym polu umieszczony został puchar z rubinowego szkła, który nawiązuje do tradycji hutniczych Szklarskiej Poręby. (cyt: koneser.krakow.pl)

Kompleks został wybudowany pod koniec XIX wieku, a rozbudowano go w roku 1911. Dawniej był to Hotel Josephinenhütte. Po gruntownym remoncie, trwającym dwa lata, zakończonym w grudniu 2010 roku, powstała Willa Józefina. Zachowano pierwotną nazwę budynku, a także w pełni zachowano jego unikatowy, zabytkowy charakter. Obecnie obiekt posiada 48 apartamentów o powierzchni od 20 m2 do 111 m2 spełniających wysokie wymagania stawiane przez Klientów.

Grafika: W. Knippel, litografia, Król Fryderyk Wilhelm IV w Hucie Józefinie w Szklarskiej Porębie w 1846 r