Wycieczki

Wodospad Kamieńczyka

Najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy(846 m n.p.m.), składa się z trzech kaskad o łącznej wysokości 27m. Z progu spada do Wąwozu Kamieńczyka, który ma ok.100m długości. Pod środkową kaskadą wodospadu znajduje się niewielka, po części sztucznie wykuta przez Walończyków jaskinia "Złota jama". Przy wodospadzie znajduje się schronisko "Kamieńczyk". Szczegóły: 

 • cennik: bilet normalny 8zł, bilet ulgowy 4zł,
 • na miejscu znajduje się płatny parking,
 • czynne codziennie od 9:00-17:00.

Trasa piesza bezpośrednio z Willi Józefina

 

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki to drugi co do wysokości wodospad w polskich Karkonoszach,położony na wysokości 525 m n.p.m. Jest to kaskada potoku Szklarka o wysokości 13,3 m, zwężająca sie u dołu.Malowniczo położona na terenie Karkonoskiego Parku Nardowoego. Przy wodospadzie znajduje się małe schronisko PTTK "Kochanówka". Szczegóły: 

 • cennik: bilet normalny 6zł, bilet ulgowy 3zł,
 • parking znajduje się ok.15 min spacerem od wodposadu.

Trasa samochodowa bezposrednio z Willi Józefina 

 

Chybotek

Kilkumetrowej wysokości zespół granitowych bloków położonych na wysokości 565m n.p.m. Najwyżej położony siedmiokątny kamień o wadze kilkudziesięciu ton i średnicy ok. 4 metrów wsparty jest jedynie w dwóch miejscach. Daje się on rozkołysać i stąd nazwa "Chybotek". Obok są inne mniejsze skałki, podobnie poukładane. Związane są z nimi walońskie legendy o Duchu Gór. Prowadzą do niego dwa szlaki turystyczne.

Trasa samochodowa bezpośrednio z Willi Józefina

Trasa piesza z parkingu przy Wodposadzie Szklarki do Chybotka

 

Złoty Widok - taras widokowy

Jeden z najlepszych punktów widokowych Szklarkiej Poręby. Po gruntowym remoncie zaprasza turystów do delektowania się widokiem na Królową Śnieżkę i całe Karkonosze. Obowiązkowy punkt do zwiedzenia podczas pobytu w  Szklarkiej Poręby. Stąd już blisko do Chybotka i wodospadu Szklarki.

Trasa samochodowa bezpośrednio z Willi Józefina

 

Schronisko Szrenica

Schronisko Szrenica usytuowane jest na wierzchołku góry o tej samej nazwie (1362m n.p.m.), na terenie Kakonoskiego Parku Narodowego, przy głównym karkonoskim szlaku turystycznym (czerwony), 300m od granicy z Czechami. Stanowi idealną bazę wypadową i turystyczną zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie. Można się tam dostać ze Szkarskiej Poręby wyciągiem krzesełkowym podziwiając panorame Karkonoszy i Kotlinę Jeleniogórską lub pieszo czerwonym szlakiem przy wodospadzie Kamieńczyka.

Jedna z dostępnych tras pieszych bezpośrednio z Willi Józefina

 

Trzy Świnki

Trzy świnki w Karkonoszach to zespół granitowych skałek, które położone są po obu stronach czerwonego, głównego szlaku karkonoskiego, na południowym zboczu Szrenicy. Wysokość położenia skałek to 1290m n.p.m. Trzy świnki otoczone są gęsto zieloną kosodrzewiną.

Najłatwiej dojść do Trzech Świnek ze Szkalrkiej Poreby szlakiem czerwonym - czas przejścia to ok. 2h. Można też iść żółtym szlakiem do schroniska Pod Łabskim Szczytem, a stamtąd szlakiem zielonym w kierunku Szrenicy - taka wycieczka zajmie ok 3h.

Trasa piesza bezpośrednio z Willi Józefina

 

 Stara Chata Walońska

Stara Chata Walońska, to siedziba Walonów - spadkobierców średniowiecznych mistrzów w dziele wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, rud żelaza, metali, kamieni szlachetnych i kwarcu. Kultywuje obyczaje i podtrzymuje tradycje rzemieślnicze kowali, snycerzy, hutników, szlifierzy kamieni i zielarzy. W Starej Chacie Walońskiej kontynuuje się wydobywanie i obróbkę cennych kamieni. W starych murach Chaty znajdują się liczne minerały, w większości znalezione w Sudetach. Szczegóły: 

 • wstęp bezpłatny,
 • czynna codziennnie w godz. 9:00-17:00/wakacje/, w innych okresach roku w godz. 10:00-15:00.

Trasa samochodowa bezspośrednio z Willi Józefina

Trasa piesza bezpośrednio z Willi Józefina

 

Muzeum Ziemi Juna

Unikatowa w skali kraju kolekjca minerałow ozdobnych i szlachetnych w atrakcyjnie zaaranzowanych salach, wraz z opowieścią o tradycjach i zwyczajach średniowiecznych poszukiwaczy skarbów-Walonów. Muzeum Ziemi JUNA to miejsce, którego mury nasycone są niezwykłą historią, a wnętrza skrywają najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe skarby Ziemi. Szczegóły: 

 • cenniki: bilet normalny 12zł,bilet ulgowy 8zł,
 • parking bezpłatny,
 • czynne w godz.10:00-18:00.

Trasa samochodowa bezpośrednio z Willi Józefina

  

 Zakręt Śmierci

Na Drodze Sudeckiej pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój,na wysokości 775m n.p.m. znajduje się bardzo ostry i niebezpieczny zakręt. Wspaniały punkt widokowy  na pamoramę Karkonoszy, miasto i Kotlinę Jeleniogórską. Zakręt Śmierci swoja nazwę zawdzięcza licznym wypadkom samochodowym. Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu z XvIIw.

Trasa samochodowa bezpośrednio z Willi Józefina

Trasa piesza bezpośrednio z Willi Józefina

  

 Inne atrakcje w Szkarskiej Porębie warte odwiedzenia:

 • Kolej Izerska, 
 • Ski Arena Szrenica,
 • Śniezne Kotły,
 • Leśna Huta,
 • Dom Carla i Gerhaarta Hauptamannów,
 • Muzeum energetyki,
 • Szlak Waloński.